Dom i Wnętrze

Tajemnice popularności blach trapezowych

Zastosowanie blach trapezowych jest obecnie bardzo szerokie co wynika z uniwersalności tego materiału i z jego długiej żywotności. Warto wiedzieć, kiedy opłaca się skorzystać z blachy i w jakich sytuacjach sprawdza się ona najlepiej.

Szczelne pokrycie dachu

Wydaje się, że pośród wielu zastosowań blachy najpopularniejsze jest wykorzystywanie jej do stworzenia szczelnych pokryć dachowych. Blacha trapezowa wykonana z mocnej stali jest jednym z najszczelniejszych pokryć dachowych.

Warto jednak zauważyć, że blachą nie pokrywa się każdego rodzaju dachu. Jeśli chodzi o kwestie techniczne jak najbardziej nadaje się ona do użytku w każdej sytuacji. W grę wchodzą jednak również kwestie estetyczne.

Jest sprawą oczywistą, że gusta są różne. Jednakże, niektórzy uważają, że po prostu blacha na dachu domu nie jest idealnym rozwiązaniem z perspektywy estetycznego wyglądu. Dlatego też, częściej tego typu dachy pokrywają na przykład płytki ceramiczne. Z blachy trapezowej korzysta się natomiast zdecydowanie częściej podczas budowy zadaszenia garażu czy też pomieszczenia gospodarczego.

Właściwości blachy trapezowej

Dlaczego jednak blacha trapezowa jest w ogóle tak powszechnie używana? Wydaje się, że zawdzięcza to swoim specyficznym właściwościom. Jak już powyżej wspomniano jest to materiał uniwersalny, o oznacza, iż można korzystać z niej w wielu sytuacjach. Poza tym, jest ona wytrzymała i odporna na zniszczenia, przez co można z niej korzystać przez wiele lat. Jednakże to nie jedyne cechy charakterystyczne blachy trapezowej.

Przede wszystkim blacha jest lekka. Pomimo, że tworzy się ją z najtrwalszego z powszechnie używanych metali, waga blachy pozwala na korzystanie z niej nawet podczas budowy zadaszenia lekkich i raczej mało stabilnych konstrukcji budowlanych.

Problemy z korozją

Problem jaki dosyć często pojawia się w przypadku blachy trapezowej to korozja. Rdza sprawia, że zadaszenie z blachy staje się bezużyteczne. Korozja prowadzi bowiem do przeciekania dachu co jest wystarczającym argumentem za tym, aby jak najszybciej rozpocząć remont dachu. Okazuje się jednak, że korozji łatwo można uniknąć.

Blacha trapezowa nie koroduje, jeśli tylko pokryje się ją materiałem nierdzewnym. Wykorzystuje się do tego prawie zawsze cynk. Warto zauważyć, że wysokiej jakości blachy są prawie zawsze ocynkowane. Dlatego tez robiąc zakupy u znanego producenta blach można być spokojnym o ich długą żywotność.

Artykuł powstał we współpracy z Budmax-Metal

https://artexint.com.pl/dusza-przemyslu-w-twoim-domu-kluczem-sa-meble-loftowe/ efoxstory.com folkgallery.org