Dom i Wnętrze

Plusy i minusy depilacji laserowej

Depilacja laserowa uznawana jest za najskuteczniejszą metodę na permanentne pozbycie się zbędnego owłosienia. W porównaniu z innymi metodami rzeczywiście przynosi zdecydowanie lepsze i trwalsze efekty.

Zasady działania lasera do depilacji

infografika depilacja

W depilacji laserowej wykorzystywane jest zjawisko fototermolizy, czyli przekształcanie energii świetlnej w energię cieplną. Diody umieszczone w laserze wysyłają wiązkę światła, która kierowana jest w stronę mieszka włosowego. Tutaj przechwytywana jest przez barwnik zwany melaniną i zamieniana w energię cieplną. Pod jej wpływem mieszek jest niszczony i w tym miejscu włos już nie wyrośnie. Za pomocą lasera niszczone są mieszki włosów będących w fazie wzrostu, natomiast laser nie działa na mieszki w fazie uśpienia, dlatego zabieg wymaga powtórzeń.

lusy depilacji laserowej

Każda metoda ma swoje wady i zalety. Istotne jest, by tych drugich było więcej. Tak jest właśnie w przypadku depilacji za pomocą lasera.

Najważniejsze plusy tej metody:

  • trwałość – włosy usuwane są na trwałe, jeżeli nawet wyrosną to są tak słabe, że wypadają;
  • skuteczność – pierwszy zabieg usuwa ok. 30% włosów, drugi do 90%, po trzecim możemy cieszyć się gładką skórą;
  • nieinwazyjność – działaniu lasera poddawane są pojedyncze mieszki włosowe, nie działa na okolice;
  • bezbolesność – niewielkie uczucie ciepła lub pieczenia niwelowane są przez system automatycznego chłodzenia w laserze;
  • uniwersalność – za pomocą lasera można depilować wszystkie okolice ciała i duże powierzchnie;
  • bezpieczeństwo – zabieg nie wywołuje skutków ubocznych i odczynów alergicznych, lekkie zaczerwienienia ustępują po kilku godzinach.

Minusy

Nie ma rzeczy i metod idealnych, zawsze istnieją jakieś minusy. Ważne jest, by o nich wiedzieć i decyzję podejmować świadomie.

Najważniejsze minusy depilacji laserowej:

  • cena – niestety jest wysoka i może sięgać nawet kilkuset złotych za zabieg; może być jednak tańsza depilacja Gdańsk, Kraków i inne miasta, gdzie funkcjonuje kilkadziesiąt gabinetów oferują konkurencyjne ceny;
  • przeciwwskazania – jest ich kilka i dotyczą głównie kobiet w ciąży, chorób skóry (bielactwo, łuszczyca, pieprze), chorób nowotworowych;
  • przygotowanie do zabiegu – nie wolno się opalać, stosować samoopalaczy i środków fotouczulających.

Depilacja laserowa mimo swoich minusów jest zdecydowanie bezpieczniejszą metodą niż inne sposoby na usuwania niechcianego owłosienia. Postęp w technologii laserowej pozwala mieć nadzieję, że w krótkiej perspektywie czasu minusy zostaną wyeliminowane.

Artykuł powstał przy współpracy z redaktorami portalu http://medicinemag.pl/.

zobacz https://buzzhouse.pl/minimalizm-i-cieplo-nowa-era-ogrzewania-tarasowego/ https://holard.net/eleganckie-i-nowoczesne-kwietniki-do-salonu-zielona-przestrzen-w-miejskim-stylu/