Dom i Wnętrze

Lampy stojące – ostatnie trendy i korzyści płynące z ich wykorzystywania

Dzięki zastosowaniu w pomieszczeniu różnych źródeł światła, można wydzielić w nim różne strefy, dodać przytulności, a także podkreślić elementy wystroju, które są warte wyeksponowania. Do tego celu niezbędne będą lampy stojące, które występują w wielu różnych modelach, dlatego wybór jest niezwykle szeroki.

Lampy podłogowe i ich zalety

W większości przypadków są one lekkie i bardzo mobilne, co oznacza, że zmiana ich ustawienia nie sprawia większych problemów. Posiadają też kabel, który umożliwia ich umiejscowienie w dowolnym miejscu pokoju – zazwyczaj koło kanapy lub fotela. Oczywiście stojącą lampę trzeba postawić w takim miejscu, by nie zakłócała ona pola widzenia. Designerskie lampy stojące oprócz ciekawego wyglądu, są przede wszystkim doskonałym oświetleniem pomocniczym, inaczej mówiąc zadaniowym. Służą więc do zaakcentowania umownych granic między poszczególnymi strefami funkcyjnymi wnętrza (przede wszystkim pokoju dziennego), ale też do doświetlenia konkretnego miejsca, np. salonowej sofy lub fotela (gdzie czyta się, rozmawia lub ogląda telewizję). Ważne jest, by odpowiednio do potrzeb dobrać klosz czy abażur. Kiedy przy lampie przewiduje się czytanie, powinien być on wykonany z jasnych i dobrze przepuszczających światło materiałów. Jeżeli zaś lampa podłogowa ma stanowić jedynie tło i źródło rozproszonego światła, to jej klosz może być ciemniejszy czy wykonany z mniej typowych materiałów. W produkowanych obecnie lampach bardzo wygodne jest to, że bardzo często posiadają one regulowane ramię, które pozwala na dostosowanie kąta padania światła do potrzeb oraz preferencji.

Jakie lampy podłogowe są teraz najmodniejsze?

Od kilku lat, designerskie lampy stojące stawiają na minimalizm. Mają więc dość zachowawczą kolorystykę i oszczędne kształty. Najczęściej wykonane są zaś z metalu lub tworzyw sztucznych. Czasem zdarza się, że źródło światła jest całkowicie odsłonięte. Jednak na rynku znaleźć można także bardziej klasyczne wzory, z abażurami, a nawet drewnianymi podstawami. Jeśli chodzi o podstawy, to w ostatnich kilku latach królują tak zwane trójnogi, a dopasowuje się do nich owalne klosze, najczęściej z odkrytą górą. Wybierając lampy podłogowe zawsze jednak trzeba kierować się przede wszystkim indywidualnymi upodobaniami oraz warunkami (np. rozmiarem i stylem) posiadanego wnętrza. I tak na przykład w pomieszczeniach dość niskich nie sprawdzą się lampy wysokie, a w takich z masywnymi i ciemnymi meblami lampa jasna i delikatna może wyglądać po prostu nie na miejscu. Trzeba także pamiętać o tym, że zaletą lampy podłogowej jest to, że bardzo często można wymienić jej abażur, co w prosty sposób pomoże odmienić aranżację wnętrza.