Dom i Wnętrze

Różnice pomiędzy parkingiem strzeżonym a dozorowanym

 

Każdy kierowca powinien znać różnicę między tymi rodzajami parkingów. Nie każdy kierowca musi wiedzieć, jaka jest definicja parkingu strzeżonego czy dozorowanego. Ale powinien znać podstawowe różnice między tymi rodzajami parkingów. Dlaczego? Choćby dlatego, aby wiedzieć, że nie zawsze zapłata za parking gwarantuje bezpieczeństwo zostawionego na nim samochodu. Jest to szczególne ważne dla przewoźników, którzy przecież odpowiadają za przewożony towar. Oni powinni parkować na parkingu strzeżonym.

Czy to nie to samo?

Wydawać by się mogło, że parking strzeżony i parking dozorowany to to samo, tylko pod innymi nazwami. Tak nie jest. Te nazwy nie określają tego samego. Oczywiście tu i tu można zostawić samochód, ale jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach, a zwłaszcza w regulaminach. I dlatego warto wiedzieć, co związane jest z faktem zostawienia samochodu na parkingu dozorowanym, a co na parkingu strzeżonym.

Parking strzeżony

Parking strzeżony jest najlepszym miejscem, w którym można zaparkować samochód. Parkując go na takim parkingu zawieramy umowę przechowania. Wynika to z art. 835 kc i nast. Dzięki temu, mamy pewność, że odbierzemy nasz samochód w stanie, który nie jest pogorszony. Jest to bardzo dobre rozwiązanie. Trzeba jednak pamiętać, że w umowie powinna być dokładnie określona rzecz, pozostawiona na przechowanie. W tym przypadku samochód.

Ważne jest więc, aby w umowie znalazły się informacje pozwalające na dokładne określenie, samochodu pozostawionego na przechowanie. Najczęściej wystarcza numer rejestracyjny samochodu oraz marka i model pojazdu, który zaparkowaliśmy. W przypadku, kiedy zaparkujemy na takim parkingu i nasz samochód zostanie uszkodzony lub ukradziony, możemy dochodzić odszkodowania.

Parking dozorowany

Natomiast zostawiając samochód na parkingu dozorowanym musimy mieć świadomość, że w przypadku zniszczenia lub kradzieży pojazdu, nie otrzymamy odszkodowania. Parkując samochód na takim parkingu, zawieramy tylko i wyłącznie umowę na miejsce parkingowe. Nawet, jeżeli parking dozorowany jest otoczony płotem. Może być wyposażony w kamery, obsługę, bramę wjazdową, ale w razie wystąpienia szkody, najczęściej nie możemy liczyć na odszkodowanie.

Znając już różnice pomiędzy tymi rodzajami parkingów, wiadomo na co można liczyć zostawiając samochód na wybranym rodzaju parkingu. Czasem wystarczy postój na parkingu dozorowanym, czasem lepszym rozwiązaniem jest parkowanie na strzeżonym. Jest to najczęściej droższe, ale pewniejsze rozwiązanie.