Dom i Wnętrze

Konserwacja forniru.

Podobnie jak inne produkty drewnopochodne, również fornir wymaga odpowiedniej konserwacji. Sprawdź na czym ona polega.

Konserwacja powierzchni fornirowych nie jest wcale trudna. Wystarczy odrobina znajomości cech drewna, jego budowy itd. Znając jego właściwości, można tak dobrać procedury konserwacyjne, by forniry naturalne i modyfikowane służyły nam na lata.

Niestety, prawidłowa konserwacja płyt fornirowanych wymaga również zaprzestania niektórych przyzwyczajeń jeśli chodzi o mycie powierzchni. Oto kilka porad, jak najlepiej zakonserwować fornir.

Konserwacja forniru – krok po kroku

1. Zarówno forniry naturalne jak też te modyfikowane, warto konserwować za pomocą odpowiednich przeznaczonych do tego produktów. Zwykle mają one konsystencję specjalnego mleczka – które w przeciwieństwie do wody nie doprowadza do nadmiernego nawodnienia forniru i tym samym – nie doprowadza do jego szybszego uszkodzenia.,

2. Do czyszczenia płyt fornirowych najlepiej wykorzystać lekko zwilżone ścierki. Tak jak było to opisane wyżej – płyty fornirowe bardzo źle znoszą oddziaływanie wilgoci i tym samym mogą ulegać różnym przebarwieniom. Dlatego w żadnym wypadku nie stosujmy bezpośrednio wobec nich wody.

3. Czyszczenie powinno być wykonywane za pomocą miękkiej szmatki. W przeciwnym razie, w ekstremalnych sytuacjach możemy doprowadzić do zarysowania powierzchni fornirowych, które w ten sposób stracą swoje piękno. Czyszczenie najlepiej wykonywać ruchami okrągłymi – wtedy mniej narażamy włókna drewna na ścieranie. Warto też pamiętać o tym, że w szczególności forniry naturalne bardzo źle znoszą proces ścierania. W przypadku wersji modyfikowanych, ma ono mniejsza znaczenie.

4. Konserwacja forniru to nie tylko odpowiednie jego czyszczenie. To również przechowywanie płyt w odpowiednich warunkach klimatycznych. O co chodzi? Chodzi o to, by temperatura wewnątrz pomieszczenia w których znajdują się powierzchnie fornirowane mieściła się w przedziale 20 – 25 stopni Celsjusza. Na dodatek warto pamiętać o odpowiedniej wilgotności powietrza na poziomie około 60 procent. Jest to szczególnie istotne w pomieszczeniach, w których mamy do czynienia z centralnym ogrzewaniem. Jakby nie patrzeć, wpływa ono bardzo na wysuszenie powietrza, dlatego może warto pomyśleć o jego nawilżeniu?

5. Po zakończeniu czyszczenia, bezwzględnie należy przeczyścić powierzchnię forniru suchą szmatką. W żadnym wypadku nie można pozostawiać na niej wilgoci – po pewnym czasie takie niedociągnięcie może nas kosztować bardzo dużo. W przypadku czyszczenia płyt fornirowanych, nie zapominajmy o tym by w miarę szybko usunąć z nich wszelakie zabrudzenia. W innym przypadku, mogą one wejść głębiej w strukturę drewna, tym samym doprowadzając do powstania na nim trudnych do usunięcia przebarwień. ich usunięcie z powierzchni forniru jest praktycznie niemożliwe.

Przestrzegając powyższych zaleceń, możemy być pewni że nasze forniry naturalne jak też te modyfikowane będą służyły nam jeszcze przez bardzo długie lata. A przecież o trwałość tu chodzi…