Z roku na rok w naszym kraju obserwuje się coraz większe zainteresowanie basenami. Stają się one powoli standardem nie tylko wysokiej klasy hoteli, które oferują baseny połączone z jacuzzi, ale coraz częściej baseny są przewidziane w niewielkich pensjonatach oraz w domach prywatnych. Decydując się na budowę basenu w naszym ogrodzie, bądźmy świadomi, że jest to nie tylko kosztowna inwestycja, ale również zabieg wymagający zaangażowania do pracy firm specjalizujący się w tego typu obiektach. Warto do realizacji tego zadania wybrać ekipę budowalną sprawdzoną, działającą na rynku budowlanym od wielu lat i mająca zrealizowane wiele projektów jak np. https://www.folkpool.pl/. Firma zajmująca się nie tylko budową basenów ale również prowadząca sklep z różnego rodzaju akcesoriami wymaganymi w użytkowaniu basenu https://www.folkpool.pl/filtry-piaskowe-hayward.
KSZTAŁT I WIELKOŚĆ BASENU
W zależności czy basen będzie dedykowany pod hotel w centrum dużego miasta, bądź trafi do prywatnego domu jego wielkość oraz kształt będą się różnić. Basen i jego wielkość powinna być dostosowana do funkcji jaką ma spełniać. Należy pamiętać, że każdy kolejny m2 powierzchni to kolejne kilka tysięcy więcej. O ile stawiając hotel nie powinniśmy rezygnować z przestrzeni, tak basen w naszym ogrodzie nie koniecznie musi wypełniać praktycznie całą jego powierzchnię. Co do kształtu? Nie musi być prostokątny, natomiast każdy inny kształt przynosi dodatkowe problemy projektowo – wykonawcze i wpływa na ostateczną cenę inwestycji. Ważna jest również konstrukcja basenu oraz odpowiednia jego aranżacja – pomieszczeń użytkowo funkcjonalnych oraz technicznych i instalacji. Zależne jest to od przeznaczenia basenu i przyjętego kryterium realizacji.
ANALIZA KOSZTÓW
Przed rozpoczęciem budowy basenu należy przeprowadzić dokładną kalkulację. Pamiętajmy, że basen to nie tylko niecka, ale konieczne do codziennego użytkowania instalacje. Decydując się na budowę basenu już na etapie projektowania warto zastosować materiały o odpowiednich parametrach, które gwarantują odpowiednią jakość i umożliwiają długotrwałą eksploatację budynku. Wybór materiałów z najtańszej półki i stosowanie ich w ramach jednej inwestycji, wpłynie co prawda w pozytywny sposób na jej wielkość, ale z czasem negatywnie odbije się na jakości i trwałości wykonanych robót.
DOBÓR MATERIAŁÓW
W zależności przeznaczenia naszego basenu i jego wielkości, materiały które wykorzystamy do jego budowy mogą być zupełnie różne. Do budowy przeważne wykorzystuje się blachę aluminiową, stalową, kwasoodporną lub ocynkowaną. Zastosowanie często znajduje również beton monolityczny lub elementy prefabrykowane. Do wykończenia dobrze jest użyć wykładzinę wykonaną z tworzywa sztucznego, specjalne farby basenowe i okładzinę ceramiczną. Wykonawcy też coraz częściej stosując barwione szlamy uszczelniające stanowiące jednocześnie warstwę wierzchnią. Miejmy na uwadze, że najwyższą jakość wykonania uzyskamy stosując okładzinę ceramiczną bądź szklaną mozaikę. Jest jeden warunek – muszą być to materiały najwyższej jakości, nie tylko ze względu na walory estetyczne ale i użytkowe, gdzie muszą spełniać one odpowiednie wymogi trwałości podczas mycia i dezynfekcji.
Przed rozpoczęciem inwestycji my w roli inwestorów, powinniśmy dokładnie przeanalizować wszystkie te zagadnienia i problemy i aktywnie uczestniczyć w procesie projektowania, doboru materiałów oraz wykonania. Nasz projektant projektując basen powinien zadbać o jego jakość i funkcjonalność stosując materiały o odpowiedniej wytrzymałości, jednocześnie mając na uwadze cenę inwestycji. Nie mniej wybrana technologia i przewidziane materiały powinny być zapisane w opisie warunków zamówienia, co znacznie utrudni wykonawcy próbę potanienia inwestycji wybierając materiały gorszej jakości lub zmianę systemu prac.