Depilacja tradycyjna i laserowa to dwa zupełnie różne sposoby, wybierane do usuwania niechcianego owłosienia. Czy wiesz jednak, że również stosowane lasery znacznie się od siebie różnią? Jeśli planujesz zabieg z ich użyciem, warto sprawdzić, w czym tkwi rozbieżność między dostępnymi ofertami epilacji!
Jak działają profesjonalne lasery do depilacji?
Laseroterapia do usuwania włosów to pojęcie przypisywane klinikom kosmetologii i medycyny estetycznej. Metody tej nie należy mylić z urządzeniami IPL, które można stosować w warunkach domowych. Te jedynie osłabiają mieszki włosowe, tym samym blokując wytwarzanie łodyg. Nie niszczą ich jednak zupełnie, dlatego wymagają powtórzeń celem podtrzymania efektów. Natomiast profesjonalne lasery emitują wiązkę świetlną, która doprowadza do rozgrzania głębszych struktur włosa do tego stopnia, że ulegają one całkowitemu zniszczeniu i nie są już w stanie produkować nowych włosów.
Obecnie depilacja laserowa (epilacja), to najskuteczniejsza metoda stosowana w walce z niepożądanym owłosieniem. Działa ona na włosy w fazie czynnego wzrostu (anagenu). Na tym etapie cyklu życia włos jest połączony z macierzą, dzięki czemu poddanie go naświetlaniu pozwala na absorpcję energii przez zawartą w mieszku włosowym melaninę. Wszystkie lasery do epilacji generują energię, która ma powinowactwo do tego barwnika. Ich działanie skutkuje wzrostem wartości termicznej i wyeliminowaniem mieszków. Kolejną ich cechą wspólną jest więc trwałość efektów po zakończeniu pełnej serii zabiegowej.
Czym się różnią poszczególne metody depilacji laserowej?
Lasery generują energię świetlną skupioną w wiązkę. Jest ona przekazywana do mieszków włosowych z pośrednictwem specjalnej głowicy, przykładanej do skóry. Impulsy świetlne mogą jednak mieć różną częstotliwość – jest to główna różnica pomiędzy poszczególnymi typami depilacji laserowej, która przekłada się także na wskazania do ich zastosowania. Częstotliwość wiązki lasera trzeba dobierać do typu włosów i kolorytu cery, a także wrażliwości tkanek na depilowanym obszarze. W celu usuwania włosków używa się głównie laserów:
- Diodowych – emitują stosunkowo uniwersalne fale, o długości w zakresie 810-940 nm. Fale te można regulować i dostosowywać ich rodzaj do włosów. Dzięki temu radzą sobie świetnie z każdym rodzajem i kolorem włosów.
- Neodymowo-yagowe – generują fale o największej długości (1064 nm) i tym samym minimalizują dyskomfort podczas zabiegów oraz zwiększają ich bezpieczeństwo.
- Aleksandrytowe – emitowana przez nie fala o długości 755 nm jest dość płytka, za to świetnie radzi sobie z jasnymi włosami.
- Rubinowe – należą do pierwszych stosowanych do epilacji. Obecnie używa się ich głównie u osób z jasną karnacją i owłosieniem. Raczej nie nadają się dla osób z ciemną karnacją i niską tolerancją bólu.
Najskuteczniejsza depilacja laserowa – od czego zależy wybór metody?
Specjaliści z Kliniki Novoderm w Łodzi podkreślają, że najskuteczniejsza depilacja laserowa to zabieg, którego parametry ustala się indywidualnie. Wyższa moc urządzenia nie zawsze jest pożądana, bo może odpowiadać za dyskomfort podczas zabiegu i większe ryzyko powikłań. Zbyt słaba będzie natomiast niewystarczająca do pozbycia się problematycznych włosków. Ważny jest więc indywidualizm, czyli dobranie ustawień lasera do Pacjenta.
Właściwa częstotliwość energii lasera to taka, która odpowiada potrzebom danej osoby. Aby mieszek włosowy uległ zniszczeniu, laser musi do niego dotrzeć, a to zależy od ilości pigmentu w macierzy – m.in. na tej podstawie ustawia się parametry sprzętu. Ponadto obecnie skuteczność to nie wszystko. Epilacja jak najbardziej może przebiegać w sposób komfortowy dla Pacjenta. Najskuteczniejsze metody depilacji laserowej uwzględniają nowoczesne systemy chłodzenia, które minimalizują dyskomfort w czasie sesji. Są to też techniki, dzięki którym ryzyko oparzeń i innych komplikacji jest bliskie zeru.
Podsumowując – najskuteczniejsza depilacja laserowa to taka, którą specjalista dobrał indywidualnie. O szczegóły zabiegów, które będą preferowane w Twoim przypadku, możesz zapytać podczas konsultacji przed epilacją w Klinice Novoderm w Łodzi.