Dom i Wnętrze

Jak powstają wzory grawerowane na szklanych drzwiach?

Wielu z nas marzy o posiadaniu pięknego, dopracowanego w najdrobniejszych szczegółach, mieszkania. Aby nadać mu wyjątkowości, decydujemy się na nowoczesne, niebanalne rozwiązania. Jednym z nich jest wybór drzwi ze szkła, które dla uzyskania jeszcze bardziej olśniewającego efektu, może mieć wygrawerowane wzory. To sprawi że w naszym domu nawet drzwi będą niepowtarzalne. W jaki sposób powstają te wzory?

Rodzaje wzorów

Zacznijmy od tego, jaki rodzaj wzoru można wygrawerować na szkle. Dostępne w sprzedaży są:
– proste, geometryczne figury,
– motywy roślinne – liście, kłosy zbóż, drzewa,
– motywy zwierzęce,
– postaci ludzkie,
– pejzaże.
Jeśli zależy nam na konkretnym wzorze, którego nie ma w katalogach produktów, warto zwrócić się z zapytaniem do producenta w pobliżu naszego miejsca zamieszkania. Znajdziemy go przez internet, wpisując np. Drzwi szklane Warszawa.

Różne sposoby na wykonanie wzoru

W zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać, istnieją różne sposoby wykonania wzoru:
– wzór matowy na przezroczystym szkle,
– przezroczysty wzór na matowym szkle,
– piaskowany motyw na satynowym tle – ciekawy sposób na uzyskanie efektu całkowicie nieprzezroczystych drzwi, ale z dobrze widocznym wzorem,
– wzory trójwymiarowe,
– połączenie różnych technik matowienia szkła i jego cieniowania, pozwala na wykonanie niezwykle skomplikowanych, wyglądających na prawdziwe wzorów roślin, zwierząt i postaci.

Proces grawerowania szkła

To sposób na wykonanie trwałego rysunku na szkle bez konieczności jego ogrzewania. Jest więc techniką obróbki na zimno.
Do grawerowania używane jest narzędzie, będące rodzajem małej wiertarki z diamentowymi lub kamiennymi wiertłami różnej wielkości, które delikatnie ścierają warstwę szkła z jego powierzchni. W ten właśnie sposób uzyskuje się oczekiwany wzór.
Nowocześniejszym i coraz bardziej popularnym sposobem jest grawerowanie przy pomocy lasera. Technika ta opiera się na uwięzieniu przez promieniowanie lasera cząsteczek powietrza w szkle. Następnie cząsteczki te są rozgrzewane i pękają, tym samym powodując pękanie mikroskopijnej wielkości banieczek szkła. Obszary tafli szkła poddane działaniu lasera stają się matowe i chropowate. Metoda ta niestety nie zapewnia takiej dokładności i precyzji jak użycie wiertła.
Efekty tej fascynującej, misternej pracy można podziwiać na stronie Republikaszkla.pl – drzwi szklane Warszawa
.

Kilka słów o bezpieczeństwie pracy

Oczywiście zakup lasera jest zbyt kosztowny by pokusić się o niego dla wykonania jednych lub dwojga, potrzebnych nam, drzwi.
Natomiast narzędzie i odpowiednie wiertła bez problemu kupimy w marketach budowlanych. Jeśli mamy smykałkę do majsterkowania i odrobinę talentu, możemy samodzielnie wygrawerować wzór na naszych drzwiach, pamiętając o podstawowej zasadzie bezpieczeństwa: grawerowane szkło należy cały czas zwilżać wodą. Zapobiega to powstawaniu niezwykle niebezpiecznego dla naszych płuc pyłu szklanego i zużywaniu wierteł.

Podsumowując

Wzory grawerowane na szkle są w gruncie rzeczy proste do wykonania, a osiągnięty efekt może zapierać dech w piersiach i zachwycać przez długie lata. Warto więc przy zakupie drzwi zamówić wygrawerowanie, nawet niewielkiego, wzoru.

leinfor.pl erschoolspecialmusic.com nedcd.org