Dom i Wnętrze

Charakterystyka blachodachówki

Bardzo często słyszy się dzisiaj o pokrywaniu dachów blachodachówkami. Laicy nie wiedzą często, czym one właściwie są. Nazwa z jednej strony sugeruje podobieństwo do dachówek, z drugiej do blach. Jakie w rzeczywistości są blachodachówki? Co je charakteryzuje i kiedy warto z nich korzystać?

Z czego tworzy się blachodachówki?

Elementy budowlane o których mowa są tworzone z metalu. Można wykorzystać różnego typu metale, jednak w praktyce rzadko kiedy jest to coś innego niż stal. Wykorzystany metal nadaje mocy i wytrzymałości pokryciu dachowemu, które jest w stanie wytrzymać nawet największe kataklizmy pogodowe.

Oprócz stali, podczas produkcji blachodachówki wykorzystuje się również odrobinę cynku. Jest to metal, który nie nadaje się do tego, aby tylko z niego skonstruować pokrycie dachowe. Z drugiej strony jest jednak niezbędny, gdyż bez cynku stal szybko rdzewieje, przez co pokrycie dachu nadaje się do wymiany.

Silna konstrukcja lekkiego porkycia

Jak już wspomniano, blachodachówka zapewnia silne pokrycie dachowe. Konstrukcja tych elementów jest mocna i wytrzymała. Czy oznacza to również, że pokrycie tego typu jest ciężkie? Okazuje się, że wręcz przeciwnie.

Stal pomimo całej swojej wytrzymałości jest lekka. Stąd też bierze się jej duża popularność. Dzięki swojej wadze może być ona powszechnie używana do tworzenia różnorodnych konstrukcji, nie tylko dachowych. Montaż lekkich elementów jest bowiem prosty, a dach czy inne konstrukcje nie są obciążone.

Warto w tym miejscu zauważyć, że przypominające nieco blachodachówki, zwyczajne, ceramiczne dachówki wypadają pod względem wagi o wiele gorzej. Ceramika generalnie jest ciężka, stąd też konstruowane z niej pokrycie w znacznym stopniu obciąża dach. Ponadto, położenie dachówek nie jest najprostsze. Mogą być one również niebezpieczne, jeśli doszłoby do sytuacji, w której spadłyby z dachu.

Szczelność pokrycia dachowego

Niewątpliwie, jedną z najważniejszych cech każdego pokrycia dachowego jest jego szczelność. Głównym zadaniem całego dachu jest przecież ochrona wnętrz przed wszystkim, co może przedostawać się do nich z zewnątrz. Czy jednak za pomocą blachodachówki możliwe jest szczelne zabezpieczenie pomieszczenia?

Wydaje się, że jak najbardziej blachodachówka stalowa jest szczelna. Jednakże, mogą być pewne wyjątki, w których zawodzi. Chodzi tu o sytuację, gdy jest ona niskiej jakości, a stal z której ją skonstruowano nie została odpowiednio zabezpieczona przed rdzą.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Budmax-Metal

developer.com -link.com opa2016.org