Lokalny nadmiar tkanki tłuszczowej to jeden z najczęściej spotykanych problemów estetycznych, z którym nie musimy się godzić! Jeśli dieta i intensywne ćwiczenia nie wystarczają, wsparciem okazują się zabiegi, takie jak kriolipoliza, potocznie znana jako ,,wymrażanie tłuszczu”. Wyjaśniamy, jak działa ta metoda i jakich efektów można się spodziewać.
Kriolipoliza – co to za technologia? Na czym polega usuwanie tłuszczu niską temperaturą?
Tkanka tłuszczowa zbudowana jest z adipocytytów, czyli komórki tłuszczowych, które przede wszystkim magazynują trójglicerydy stanowiące źródło energii. Jeśli ilość kalorii dostarczanych do organizmu przekracza jego zapotrzebowanie energetyczne, komórki te mogą się nadmiernie rozrastać lub zwiększać swoją objętość. Jednak złogi tłuszczu nie zawsze związane są z nadwagą. Za przerost adipocytów oraz ich nierównomierne ułożenie odpowiadają także geny, hormony, obrzęki i styl życia.
Adipocyty są wrażliwe na niską temperaturę. Przy stosunkowo cienkiej warstwie tkanki tłuszczowej już przy wartościach zbliżonych do zera stopni Celsjusza ulegają uszkodzeniu. Kriolipoliza jest technologią, który wykorzystuje tę wrażliwość. W trakcie zabiegu za pomocą odpowiedniej głowicy tkanka tłuszczowa jest schładzana do wybranej temperatury przez określony czas – w zależności od objętości tłuszczu i partii ciała. Dzięki krystalizacji trójglicerydów i błon komórki obumierają, po czym zostają stopniowo wchłaniane w wyniku reakcji metabolicznych. Zabieg taki nie wymaga więc przerwania ciągłości skóry.
Jak wygląda zabieg kriolipolizy i jakie obszary ciała można dzięki niemu wymodelować?
Kriolipoliza jest zabiegiem bezbolesnym. W jej trakcie fałd skóry wraz z tkanką tłuszczową zostaje zassany za pomocą podciśnienia generowanego przez specjalną głowicę, która uwalnia również niską temperaturę. W zależności od indywidualnych wskazań, zabieg trwa zwykle od 45 do 70 minut. Najczęściej tkanki schładza się do temperatury od 5 do –8 stopni Celsjusza. Jednocześnie specjalne systemy monitorujące minimalizują ryzyko wychłodzenia powierzchni skóry i pozwalają lekarzowi na stałą kontrolę stopnia schłodzenia tkanki tłuszczowej. Bezpośrednio po zabiegu specjalista wykonuje masaż, który przywraca prawidłową cyrkulację krwi.
W Klinice Miracki w Łodzi kriolipoliza przeprowadzana jest zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Wskazaniem do jej wykonania jest minimum 2 cm nadmiaru tkanki tłuszczowej na danym obszarze. Dzięki dostępności wymiennych głowic o różnej wielkości kriolipolizę można wykonywać na różnych partiach ciała. Ponieważ zabieg pozwala na eliminację złogów tłuszczu, znajduje zastosowanie także przy cellulicie. Za pomocą chłodu można zredukować nadmiar tłuszczu m.in. z:
- brzucha,
- talii (tzw. ,,boczki”, czy też ,,oponka”),
- ud, łydek i kolan,
- pleców,
- ramion (tzw.pelikany),
- twarzy, głównie z podbródka.
Jak się przygotować do kriolipolizy i jak często można ją powtarzać?
Kriolipoliza jest metodą nieinwazyjną, jednak dla uzyskania pożądanych rezultatów zalecane jest odpowiednie przygotowanie do zabiegu. Ważne jest, aby na kilka dni przed terminem w klinice zwiększyć ilość wypijanej wody, a także zadbać o lekkostrawną dietę. Czynności takie pobudzają układ limfatyczny, tym samym przyspieszają eliminację adipocytów ,,wymrożonych” podczas kriolipolizy.
Zabieg daje najlepsze rezultaty, jeśli jest przeprowadzany w seriach, np. 2–3 powtórzenia co 6–8 tygodni. Częstotliwość sesji oraz ich ilość ustalane są indywidualnie. Uszkodzone komórki tłuszczowe będą się stopniowo wchłaniać przez okres ok. 3 miesięcy. Po tym czasie można ocenić uzyskane efekty kriolipolizy. Po ok. pół roku w razie potrzeby można przeprowadzić zabieg przypominający.
Jeśli interesują Cię nieinwazyjne metody pozwalające na redukcję tkanki tłuszczowej, zapytaj o kriolipolizę w Klinice Miracki w Łodzi, Warszawie, Katowicach lub Krakowie.