Krajowy System e-Faktur. To nowy program informatyczny stworzony przez Ministerstwo Finansów. Działa już od początku 2022 roku. Jednak wraz z kolejnym ma wejść jego obowiązek u przedsiębiorców. Z elektronicznych faktur korzysta już wiele firm. Nowa platforma ma ujednolicić system faktur oraz przyspieszyć obieg dokumentacji firmowej. Cieszą się i przedsiębiorcy, i biura księgowe. Dlaczego? Oznacza to mniej papierologii, szybszą wymianę danych, mniejsze koszty i oszczędność czasu. Jak to wygląda w praktyce? Zapraszamy do krótkiego wprowadzenia do Krajowego Systemu e-Faktur – zobacz, co musisz wiedzieć!
E-fakturowanie w Ksef – dodatkowe korzyści podatkowe. Wystaw i otrzymaj fakturę elektroniczną
Czy Ksef jest zagrożeniem dla przedsiębiorców czy jednak szansą na sprawniejsze prowadzenie firmy? Na razie system działa dobrowolnie i pojawiły się w nim pewne problemy natury technicznej. Finalna wersja, czyli ta obowiązkowa, ma ruszyć z początkiem 2023 roku. Być może do tej pory uda się Ministerstwu Finansów doprowadzić Krajowy System e-Faktur do porządku.
Jedną z istotnych działalności, jaką jest E faktura, to skrócenie czasu oczekiwania na zwrot podatku. Nadpłata ma trafić na konto przedsiębiorcy maksymalnie do 40 dni (wcześniej 60). Wspólny, krajowy system faktur to także przejrzystość dla urzędu skarbowego, który uzyska informacje o bieżących transakcjach podatników.
E-faktury od 2023 roku. Skorzystaj z platformy już teraz
Warto przetestować działanie Krajowego Systemu e-Faktur już teraz. Wystarczy na samym początku podać NIP firmy, a następnie przejść autoryzację poprzez profil zaufany lub podpis kwalifikowany. Kolejnym krokiem będzie wypełnienie wszystkich danych, które powinny znaleźć się na fakturze. Trwa do średnio kilkanaście minut. Od 2023 roku skończą się faktury papierowe, dlatego przedsiębiorcy już obligatoryjnie będą musieli korzystać z Ksef, którego celem jest ułatwienie zarządzania firmową dokumentacją.