Dom i Wnętrze

Jaką walutę najlepiej zabrać na wakacje do Turcji

 

Główną walutą w Turcji jest lira turecka, jednakże w zależności od lokalizacji oraz rodzaju pobytu w tym kraju warto rozważyć euro i dolary. Pomimo tego, że Turcja nie należy do Unii Europejskiej, to jest miejscem otwartym na różne waluty, dlatego bardzo często, szczególnie w większych miastach można spotkać ceny produktów zarówno w lirach, euro i dolarach, czasem nawet zdarzają się funty i inne waluty, które nie należą do głównych.

Waluty Turcja – jakie najlepiej zabrać i gdzie?

Z uwagi na to że Turcja to w dużej mierze miejsce turystyczne, to przykładowo rzecz ujmując, w Stambule zdarzyć się może że ceny które są podane w euro lub dolarach są korzystniejsze niż te w lirach tureckich. Więc, jakie waluty Turcja preferuje?

Jednakże aby nie nosić przy sobie w portfelu kilku walut w gotówce, warto korzystać z karty bankowej, której w dużych miejscowościach używanie jest mile widziane. W zależności od rodzaju banku pojawia się możliwość automatycznego przewalutowania, które nie wymaga wielorazowej wymiany pieniędzy, a tym samym potencjalnej straty na tej operacji.

Obecnie dostępne są karty bankomatowe, dedykowane w formie opłacania w wielu walutach, trzeba jednak brać pod uwagę sytuację że mogą one zostać zablokowane podczas używania w bankomacie, więc warto mieć przy sobie również gotówkę.

W mniejszych miejscowościach potrzebne jednak będą liry tureckie, bo tam może nie być możliwości użycia karty bankomatowej, przykładowo na małych straganach albo po prostu ta waluta będzie bardziej preferowana przez miejscowych handlowców, którzy będą chcieli uniknąć konieczności wymiany pieniędzy.

W Turcji zdarzają się miejsca gdzie sprzedawca sam pyta jaką walutą klient zamierza zapłacić, więc jest to szczególnie wygodne, kiedy posiada się karty bankomatowe lub określony rodzaj gotówki przy sobie.

Euro i dolary nadal w modzie

Spędzając urlop w kurortach czy hotelach wystarczy jednak mieć przy sobie takie waluty jak euro lub dolary, bo tam głównie taką walutą się obraca podczas płatności. W razie konieczności można wymienić pieniądze w banku tureckim lub kantorze, oczywiście należy zwrócić uwagę na to czy są to oficjalne i oznakowane placówki, aby uniknąć potencjalnej straty pieniędzy.

W czasie indywidualnych wycieczek, samodzielnie organizowanych, warto sprawdzić jakie rodzaje walut są preferowane przed zaplanowanym wyjazdem, po to aby uniknąć rozgoryczenia przy zakupach lub płatnościach na miejscu, w wybranym przez siebie rejonie Turcji.

 

Aby wakacje były udane i zrealizowane w pełni tak jak należy, lepiej nie przejmować się zanadto pieniędzmi oraz przeliczać gorączkowo każdego zakupu z uwagi na przewalutowania, bo obecnie ceny tej operacji nie różnią się od siebie tak bardzo, szczególnie na drobnych kwotach.

 

zobacz https://chuck.com.pl/klucz-do-czterosezonowego-tarasu-ogrzewacze-gazowe/ zobacz