Dom i Wnętrze

Jak zaaranżować niewielkie wnętrze?

Mały metraż do prawdziwe wyzwanie dla aranżera wnętrz. Ale są sposoby na to, aby nawet najmniejsze pomieszczenie zaadaptować do naszych potrzeb, zachowując jednocześnie pożądany styl i charakter wnętrza. Bo w tym przypadku najważniejsza jest funkcjonalność i komfort użytkownika. 

 

Sprawa barwy i oświetlenia

Aranżacja wnętrz o małych gabarytach wymaga umiejętnego manipulowania barwami. Trzeba tutaj zdecydowanie wziąć pod uwagę logikę w kwestii optyki i wybierać kolory, które sprawią, że pomieszczenie wyda się bardziej przestronne. Sprzymierzeńcami małego metrażu są jasne barwy. Operowanie ciemnymi i intensywnymi kolorami lepiej wykorzystać przy dobieraniu wyposażenia i dodatków, a i tu dobrze jest zachować umiar.

 

Na naszą korzyść zadziała również odpowiednie doświetlenie oraz wykorzystanie luster, które idealnie pozorują głębię i zwielokrotniają efekt jasności. Duża tafla zawszona na ścianie odbija światło, a wnętrze wydaje się dwa razy większe.

 

Umiejętna selekcja wyposażenia

Dobór mebli do niewielkiego wnętrza wymaga umiejętności selekcji i kreatywności w zarządzaniu przestrzenią. Tutaj liczy się każdy centymetr, dlatego należy postawić na wyposażenie wielofunkcyjne. Im mniej mebli, tym lepiej. Dotyczy to również wszelkich akcesoriów i dekoracji. Nic tak nie pomniejsza wnętrza, jak nadmiar dodatków.

 

Meble powinny być lekkie i dopasowane kształtem do pomieszczenia. Ich wybór oczywiście będzie podyktowany główną funkcją, jaką ma spełniać dane wnętrze. Jeśli pomieszczenie pełni rolę małego salonu, warto skupić się na wyborze komfortowej sofy. Gdy pokój z różnych względów musi dodatkowo zapewnić domownikom miejsce do spożywania posiłków, to zdecydowanie sprawa wymaga bardziej kreatywnego podejścia.

 

Jaki stół do niewielkiego wnętrza?

Niewielkie wnętrze wymaga lekkiego wyposażenia. Idealnie wkomponuje się tu ława z podnoszonym blatem. Może się to wydawać dość anachroniczne rozwiązanie, ale dziś projektanci czerpią całymi garściami ze stylów poprzednich dekad, więc można wybierać pośród nowoczesnych modeli o niebanalnej formie i prostej obsłudze. Taki ławo- stolik pozwoli na optymalne wykorzystanie przestrzeni i jest bardzo praktyczny.

 

Jeśli zaś chodzi o typowe stoły, to w tym przypadku można rozważyć stoły rozkładane lub modułowe. Stół w dodatkowym blatem można rozkładać zawsze, gdy zajdzie taka potrzeba, a złożony nie będzie zajmował wiele miejsca. Moduły natomiast umożliwiają przechowywanie poszczególnych części w innych pomieszczeniach, lub- w wersji ultra nowoczesnej- mogą nachodzić na siebie, co znacznie ułatwia demontaż.

 

Może cię zinteresować: https://meble-focus.pl/blog/3/ile-miejsca-przeznaczyc-na-stol-z-krzeslami-5-praktycznych-porad