Dom i Wnętrze

Charakterystyka schodów dywanowych

Podstawowym zadaniem każdych schodów jest umożliwienie przemieszczania się na wyższe kondygnacje piętrowego budynku. Jednak we współczesnych domach traktowane są one również jako ważny element wnętrza. Obecnie projektując wnętrza naszych domów coraz częściej kierujemy się zasadą „mniej znaczy więcej”, stawiając przy tym na prostotę, minimalizm i oszczędność formy. Coraz częściej zależy nam, aby wnętrza w których żyjemy był eleganckie, a wszystkie elementy je wypełniające były wykonane z najlepszych materiałów, charakteryzujących się wysoką jakością, trwałością i walorami estetycznymi. W związku z tym coraz popularniejsze są schody dywanowe, które świetnie wpasowują się w tego typu wnętrza.

Schody dywanowe – co to takiego?

Zazwyczaj schody wewnętrzne wyposażone są w belkę nośną, zwaną potocznie policzkiem. Natomiast w schodach dywanowych element ten jest zastępowany przez stopnie i podstopnie, które pełnią rolę konstrukcyjną. W związku z rolą jaką pełnią te elementy muszą być one dosyć masywne. Taki rodzaj konstrukcji samonośnej, pozbawionej belek lub płyty nośnej powoduje powstawanie wrażenia dywanu ułożonego na niewidocznych stopniach. Dokładnie stąd wzięła się nazwa „schody dywanowe”.

Wykorzystywane materiały

Podstawowym kryterium przy wyborze materiału, z którego wykonywane są schody dywanowe jest jego trwałość i wytrzymałość na obciążenia. Wykonywane są one z różnego rodzaju drewna – przede wszystkich z rodzimych gatunków drzew, takich jak buki, dęby, czy jesiony. Rzadziej wykorzystywane jest drewno gatunków egzotycznych. W przypadku schodów dywanowych wszystkie elementy są na widoku, dlatego wykorzystywane drewno musi charakteryzować się wysoką jakością i być pozbawione wszelkich skaz.

Montaż schodów dywanowych

Tego rodzaju schody montowane są do elementów nośnych (np. ścian lub filarów) za pomocą bolców i kotwi je do stropu i posadzki. Natomiast stopnie z podstopniami łączone są z wykorzystaniem specjalnych śrub monterskich. Odpowiednia sztywność konstrukcji zapewniana jest dzięki  odpowiedniej masywności stopni i podstopni.

Rodzaje schodów dywanowych

Schody dywanowe mogą przyjmować różne formy. Mogą być jednobiegowe, dwubiegowe, zabiegowe lub wachlarzowe. Schody jednobiegowe składają się ze stopni o jednolitym kształcie. Natomiast dwubiegowe mają dwa biegi stopni oddzielone spocznikiem. W schodach zabiegowych bieg zmienia kierunek (zakręca). Z kolei w wachlarzowych stopnie mają kształt trapezu i tworzą łuk. Ten ostatni rodzaj wygląda bardzo efektownie, ale ich montaż możliwy jest tylko w dużych pomieszczeniach.